Zprávičky

Vánoční čas

10. a 11. prosince 2022 ukončil DS Vrchlický zimní sezónu představením Vánoční čas v režii Milana Hrycíka.

Jaroměřský Vánoční čas má kouzlo lidového betléma

Glosa, Petr Mareček, editor MD DNES

Jaroměřská verze známého pásma Miroslava Krále Ej, radost velikou zvěstujem vám… aneb Český betlém má název Vánoční čas a unese i sváteční šanson Hany Zagorové a normalizační „comedy“ šlágr Vánoce, Vánoce přicházejí, který nedostanete z hlavy za týden ani po úderu tupým předmětem. Jinak zůstala revue, jak říkávali obrozenci, květinkou prostou ve stejně prostém džbánku, což předepisuje i sám autor.
A v tom je největší síla představení divadelního spolku Vrchlický, pro který to v roce 2019 vymyslel a uchystal Bohuslav Krupka, dobrá duše souboru, jenž tu už bohužel není. S úctou a v jeho duchu nynější obnovenou premiéru dotáhl v tamním Městském divadle zkušený a oceňovaný herec Milan Hrycík.

Ač se cituje z Bible, českých koled či písní Adama Michny z Otradovic, vše vychází z tradice lidového baroka a pospolitých betlémů na českých návsích, což podtrhují kostýmy Ivany Innertové s patinou chudých almar ladovského venkova. Sošně odvyprávěná betlémská story má vlídnou vypravěčku v podání Jany Pacákové, Marii, Josefa, pastýře, darovníky, krále, archanděla Gabriela, Heroda a nebeský chór, samozřejmě v bílém. A hlavně pekelníky, opět ve zdejší tradici pachatele zla i nositele humoru v jednom.
Škoda jen, že na jevišti chybí živá muzika. To je však jen drobný povzdech, neboť Jaroměřští, když chtějí, umí být dobří tak, že na ně bezděčně kladete až profesionální měřítka.
Vrchličtí hrají po duchu, každý jak umí, přesnost ani intonační jistota není to nejdůležitější, lidovkářské veršování Spasitel – vykupitel vede spíše k civilnímu projevu.
Heroda si vychutnává výtečný Hrycík, čerty Jakub Vohralík a Lukáš Ulrych, temnou strunu smrti rozehrává Stanislava Glembek a pěvecké party drží pevně talentovaný nováček Jan Ullrych.
Žádné čarování s efekty ani rozblikaná jehličnatá show, spíše sotva hodinový hrubě řezaný betlém i ohmataný otisk starého svátečního kalendáře po babičce, díky němuž se nám, věčným dětem, zdá na Štědrý den každá hvězda na obloze být tou betlémskou.

Líbí? Sdílejte!

0 comments on “Vánoční čas

Leave Comment