NIKOLAJ VASILJEVIČ GOGOL

Ž E N I T B A

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ
120 minut, s přestávkou

Nastudoval Divadelní soubor Vrchlický Jaroměř ve spolupráci se členy Klicperova divadla Hradec Králové, Tanečním divadlem Honzy Pokusila Hradec Králové a ZUŠ F. A. Šporka v Jaroměři.

D S
V R C H L I C K Ý
J A R O M Ě Ř

Gogolova Ženitba, jeden ze skvostů ruské dramatické tvorby, je tragikomická satira, plná nadsázky a nečekaných zvratů. Nabízí mnoho úžasných hereckých rolí a situací, které jsou sympatické a blízké každému divákovi. Groteskní podívaná, v překladu Leoše Suchařípy, o dlouho chystaných námluvách i strachu dostat se jednou pro vždy do chomoutu.

Do domu vdavekchtivé staré panny Agáty sezve dohazovačka Tekla šestici nápadníků, kteří se ji nemotorně snaží zaujmout svými „přednostmi“. Fanfarónsky, leckdy neobratně, zbaběle, vždy však bezostyšně a sebevědomě. Hra, v níž se snoubí smích i smutek, o blbosti a malosti, o pinožení se ve strachu ze zítřka, ale taky o velké touze, nenaplněné lásce, špatné taktice a selském rozumu. Svět žen a mužů, vykládání karet, kšeftování s čímkoliv a kýmkoliv, hudba a kabaretní čísla, bohatá výprava, ruské veletoky a masivy, vodka a kaviár.


SLOVO REŽISÉRA

Jaroměřští ochotnící si chtěli vyzkoušet něco komplexnějšího, blíž profesionální práci. Obrátili se na Klicperovo divadlo a takovou shodou okolností jsem byl doporučen naší tajemnicí Kateřinou Vápeníkovou právě já. Mně to samozřejmě okamžitě učarovalo, a tak jsem po té příležitosti chňapnul.

Šlo mi o komplexní hereckou práci, o rozbor rolí, přemýšlení, o sdílení situačních a charakterových motivací a o intenzivní detailní práci na tvorbě postav.

Nebylo jednoduché najít správný titul, protože jasných textů s dostatkem velkých a důležitých figur, textů tragikomických, se kterými se herci ve velké ploše ztotožní a živelně zamilují pro svou práci, zase tolik není. Byl to skvělý nápad herce Míry Zavičára, kterého jsem ke spolupráci přizval jako dramaturga, abychom pracovali na Ženitbě. Jaroměřští disponují velkým počtem herců, něco ke třicítce, převážně žen, a velká většina z nich chtěla v představení hrát. Proto jsme vymysleli paralelní příběh kabaretních maloměstských umělkyň, které z pozice svého trochu ponižujícího údělu hovoří v šansonech a tanečních výstupech o ženských touhách a nenaplněných snech, dobře spojených s tužbami hlavní představitelky Agáty.

Z naší spolupráce jsem nadšený, protože soubor je ve skvělé formě a má velikou chuť pracovat. Myslím, že si díky nim splním další tajný sen.

 

PREMIÉRY
27., 28. a 29. listopadu 2015

OSOBY A OBSAZENÍ

Eva
Urbancová
Agáta, nevěsta
Alena
Hynková
Arina, teta nevěsty
Jaroslava
Bimanová
Tekla, dohazovačka
Josef
Horáček
Podkolatov, ženich, vládní rada
Milan
Hrycík
Kočkarev, přítel Podkolatova
Roman
Unger
Nenažraný, nápadník, přednosta odboru ministerstva
Lukáš
Ulrych
Očubkin, nápadník, důstojník pěchoty ve výslužbě
Tomáš
Malý
Žvanikin, nápadník, bývalý námořní poručík
Jan
Suchánek
Starikov, nápadník, obchodník s látkami
Silvie
Vacková
Duňaša, služka
Luboš
Hynek
Štěpán, sluha
Alena
Pacáková
matka, matička Rus
Radka
Frnková
Varvara, majitelka salónu
Lenka
Urbancová
Lena, dívka ze salónu, nevěsta
Jana
Pacáková
Volha, dívka ze salónu
Stanislava
Glembek
Jenisej, dívka ze salónu
Ludmila
Rindová
Dněpra, dívka ze salónu
Iveta
Rykrová

jako Iveta
Pírková
Něva, dívka ze salónu
Kateřina
Vakrčková
Moskva, dívka ze salónu
Jakub
Vohralík
Ural, vyhazovač, spolumajitel pohřební služby
Václav
Lhoták
Kavkaz, vyhazovač, spolumajitel pohřební služby
Bobo
Krupka
ženich

VIDEO
autor: Václav Mlejnek

autor: Tomáš Malý

FOTO
autor: Tomáš Malý

autor: Martin Veselý, MAFRA (odkaz na externí fotogalerii)

PLÁNOVANÁ PŘEDSTAVENÍ

 derniéra proběhla 04.02.2017 

 
 

ODEHRANÁ PŘEDSTAVENÍ

04.02.2017 Městské divadlo Jaroměř
05.11.2016 Divadlo Aloise Jiráska Úpice
Kalendář
15.10.2016 Klicperův dům  Chlumec nad Cidlinou
Klicperův Chlumec 2016
14.10.2016 Jiráskovo divadlo Nový Bydžov
Kalendář
04.05.2016 Činoherní klub Praha
Kalendář
10.04.2016 Velká scéna Divadla Karla Pippicha Chrudim
Plakát
09.04.2016 KD Dvorana Smiřice
13.03.2016 Klicperovo divadlo  Hradec Králové
26.02.2016 Městské divadlo  Červený Kostelec
Divadelní festival 2016
24.02.2016 Městské divadlo Jaroměř
05.12.2015 Městské divadlo  Červený Kostelec
29.11.2015 Městské divadlo Jaroměř
3. premiéra
28.11.2015 Městské divadlo Jaroměř
2. premiéra
27.11.2015 Městské divadlo Jaroměř
1. premiéra

OCENĚNÍ

Krajská postupová přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla ČERVENÝ KOSTELEC 2016

Přehlídka se konala ve dnech 25. – 28. února 2016 v Divadle J. K. Tyla v Červeném Kostelci. Počet představení: 11, počet členů hrajících souborů: 174, lektorský sbor: prof. Jan Císař (předseda), prof. František Laurin, doc. MgA. Jakub Korčák, MgA. Jaromír Vosecký, Mgr. Regina Szymiková, Bc. Michal Zahálka

Lektorský sbor udělil čestná uznání:

Evě Urbancové
za herecký výkon v roli Agáty v představení DS Vrchlický Jaroměř ŽENITBA
Josefu Horáčkovi
za herecký výkon v roli Podkolatova v představení DS Vrchlický Jaroměř ŽENITBA
Milanu Hrycíkovi
za herecký výkon v roli Kočkareva v představení DS Vrchlický Jaroměř ŽENITBA
Ivaně Innertové
za kostýmy k inscenaci ŽENITBA DS Vrchlický Jaroměř
Janu Sklenářovi a kolektivu divadelní techniky DS Vrchlický Jaroměř
za scénu k inscenaci ŽENITBA
DS Vrchlický Jaroměř
za hledání současných podob divadla 

Přehlídka veseloherních představení vybraných souborů, Klicperův Chlumec 2016

Přehlídka se konala ve dnech 2.10. – 5.11.2016 v Chlumci nad Cidlinou. Cena Antonína Lauterbacha:
DS Vrchlický Jaroměřza inscenaci hry ŽENITBA

Nejlepší mužský herecký výkon:
Josef Horáček za roli vládního rady Podkolatova

Herecké výkony v jednotlivých inscenacích:
Eva Urbancová za roli – Agáty – Ženitba – DS Vrchlický Jaroměř
Milan Hrycík – za roli Kočkareva – Ženitba – DS Vrchlický Jaroměř
Ivana Inertová – Kostýmy – Ženitba – DS Vrchlický Jaroměř

RECENZE

NÁCHODSKÝ DENÍK 5.12.2015 – Ženitba se povedla na jedničku.

(Bronislav Jaroš) „Nabídněte si svatební koláčky. Pánovi připneme myrtu a připijme na zdraví novomanželům.“ To vše se odehrává v nazdobeném foyer jaroměřského divadla. Ocitáme se na páteční premiéře Gogolovy hry Ženitba, jež svedla dohromady ochotnický soubor Vrchlický s profedionály z Klicperova divadla z Hradce Králové. Ojedinělý projekt.

Přibližně o dvě hodiny později, chvíli poté, co věčně svobodný mládenec Podkolatov v hereckém podání ředitele divadla Josefa Horáčka vyskočil z okna, aby unikl roztoužené a vdavekchtivé agátě, jíž si s chutí zahrála Eva Urbancová, divácí v sále odměňují zúčastněné mohutným a neutuchajícím potleskem. Závěrečná scéna je odehrána.

Největší aplaus samozřejmě patří představitelům hlavních rolí a také klicperovskému režisérovi hry Janu Sklenářovi. Děkovačka je velmi dlouhá, snad nejdelší, jakou spolek Vrchlický dosud zažil. Další minuty uplynou a lidé si ze šatny vyzvedávají své kabáty a šály a přitom komentují právě zhlédnuté dílo. Na adresu účinkujících, kteří právě oddychují v zákulisí, se snáší mnoho chvály.

„Bylo vidět, že to dělají profesionálové. S některými herci jsem mluvil a byli velmi spokojeni s přípravou té hry. Myslím, že to splnilo své poslání, představení mělo opravdu velikou úroveň,“ říká například Radomír Vojtíšek. A rodina Víškova má stejný názor: „Výborné. Chodíme na všechna představení Jaroměřáků a tohle bylo mimořádně vydařené. Je znát velký pokrok.“

Pod jevištěm se nachází řada místností určená pro divadelníky. Tady se připravují, diskutují o postavách, jež ztvárňují, a po odehraném kusu u sklenky nějakého vzpružujícího moku regenerují své síly. A dnes se tady bude slavit dosti dlouho. I protagonisté mají totiž oprávněný pocit, že se vše povedlo a dostavil se úspěch… (zkráceno) 
NÁCHODSKÝ DENÍK 21.2.2017 – Romantická Ženitba v Jaroměři: žádost o ruku přímo na jevišti.

(Bronislav Jaroš) Jaroměř – Představení hry Ženitba z pera N. V. Gogola, kterou před nedávnem odehráli jaroměřští ochotníci v tamním divadle, měla nečekanou a velmi romantickou zápletku. Představitel jedné z hlavních rolí Tomáš Malý totiž přímo na jevišti požádal o ruku svoji přítelkyni Alenu Cejnarovou.Foto: Petr Wagenknecht

Asi těžko byste hledali hru, do které se skutečná žádost o ruku tak dobře hodí. Ostatně posuďte sami. Tomáš Malý ve své roli Žvanikina je sám na jevišti a běduje, proč jej odmítá žena, o kterou se uchází. Není ovšem sám. Vdavekchtivá Agáta, jak se ženština jmenuje, má hned několik nápadníků, které přivedla dohazovačka Tekla. To ale není podstatné. V tuto chvíli Tomáš Malý opouští svoji roli a ptá se směrem k obecenstvu: „A to by se tu nenašla žádná, která by si mě chtěla vzít? Alespoň jedna?“ Reflektory zamíří na nic netušící dívku, která mezi diváky představení sleduje. Tomáš pak svoji milou vyzvedne a odvede na pódium.

Další děj si už asi umíte domyslet, poklek, prstýnek, vyřčená otázka, vyřčené ano, objetí, polibek a slzy štěstí. „Potkali jsme se právě v divadelním sboru, v onu sobotu to bylo přesně na den tři roky od našeho setkání. Tak pěkně to vyšlo. Pokud se zadaří, tak i obřad bych moc rád na prknech,“ vyprávěl později jaroměřský ochotník.

Jen na vysvětlenou, Alena Cejnarová je rovněž členkou souboru, ale konkrétně v Ženitbě nevystupovala. I tak ale žádost o ruku vypadala, jako by do představení patřila. A mnoho diváků vůbec nepoznalo, že tomu bylo jinak. Originální žádost obohacená o prstýnek, který snoubenec pro ten účel sám navrhl a podle svého náčrtu nechal vyrobit, se tedy povedla. A vskutku stylově ukončila úspěšné jaroměřské nastudování Gogolovy Ženitby. I od nás tedy páru přejeme vše nejlepší do společného života.

Zdroj: Náchodský deník

OHLASY V MÉDIÍCH