Eva Schwarzová

PRINCEZNA Z MOŘE

D S
V R C H L I C K Ý
J A R O M Ě Ř

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ
95 minut, s přestávkou

Podle předlohy Evy Schwarzové v režii Milana Hrycíka nastudoval Divadelní soubor Vrchlický Jaroměř.

O INSCENACI

Pohádka o velkém zklamání, zradě, bezcitnosti a bezbřehé touze po moci, která přesto ukazuje, jak důležité jsou pro život láska a přátelství.

Příběh nás zavede do mořské říše, které vládne přísný, ale spravedlivý král. Ten však spolu s Roxanou, hodnou mořskou čarodějnicí, zažívá veliké zklamání. Serena, starší královská dcera, zatouží po moci a jiném životě, což vyřeší útěkem z domova. Král s čarodějnicí ji v návalu lítosti a vzteku proklejí.

Své nové útočiště nachází Serena na zemi, kde se z ní stává bezcitná a zlá lesní paní. Neváhá ubližovat nejen všem lesním bytostem, ale i své vlastní sestře Arianě, které se má narodit dcera Jitřenka. Právě ta se stane její největší obětí. Serena nebere ohledy na nic a na nikoho. Za spojence má zlé divoženky a společně chystají splnit Serenin sen – získat nesmrtelnost. Naštěstí v lese žijí hodné lesní víly, které společně s rybářem Filipem Jitřence pomohou.

Pohádka je vhodná pro děti od šesti let.

O REŽISÉRCE

Eva Schwarzová vede od roku 2008 kroužek dětského divadla v České Skalici a v roce 2009 založila Občanské sdružení Raraši O.S. Vzhledem k tomu, že dlouhodobě narážela na problém sehnat texty vhodné pro dětské svěřence, rozhodla se sama psát.

Ve své tvorbě se snaží o návrat ke klasické české pohádce, v dětech rozvíjet melodičnost i různorodost řeči a učit je naslouchání i porozumění textu s následným poučením. Do svých her zapojuje i písničky, které mimo jiné udržují pozornost malého dětského diváka.

 

PREMIÉRA
26. a 27. listopadu 2017

INSCENAČNÍ TÝM

režie Milan Hrycík 
kostýmy Ivana Innertová 
líčení Jaroslav Faltus 
světla Jiří Brych 
malba kulis Galina Jarošová 
hudba a slova Eva Schwarzová 
text sleduje Alena Blaha Menger 
Radka Frnková 

OSOBY A OBSAZENÍ

Miroslav
Široký
král moře
Kateřina
Vakrčková
princezna Ariana
Lenka
Urbancová
princezna Serena
Eva
Schwarzová
čarodějnice Roxana
Adam
Veinfurter
Škeblík
Sabina
Kočí
lesní víla Augusta
Ivana
Frnková
lesní víla Diana
Adéla
Moravcová
lesní víla Herieta
Monika
Lebedinská
Jitřenka
Václav
Lhoták
Filip
Matěj
Skala
Petr
Markéta
Frnková
divoženka
Klára
Skalová
divoženka
Galina
Jarošová
divoženka
Alena
Blaha Menger

jako Alena Mengerová
služebnictvo
Radka
Frnková
služebnictvo

FOTO
autor: Václav Mlejnek

VIDEO
autor: Václav Mlejnek

PLÁNOVANÁ PŘEDSTAVENÍ

 derniéra proběhla 25.02.2018 

ODEHRANÁ PŘEDSTAVENÍ

22.02.2018 Divadlo J.K.Tyla  Červený Kostelec
plakát 21. divadelního festivalu
17.02.2018 Jiráskovo divadlo  Nový Bydžov
26.11.2017 Městské divadlo Jaroměř
2. premiéra
25.11.2017 Městské divadlo Jaroměř
1. premiéra

OCENĚNÍ

NÁRODNÍ PŘEHLÍDKY DIVADLA JEDNOHO HERCE KAZNĚJOV 2017
Memoriál Slávky Trčkové

Přehlídka se konala ve dnech 8. – 9. 4. 2017 v Divadle ŠUTR Kaznějov. Počet představení: 6, počet členů hrajících souborů: 6, lektorský sbor: Odborná porota: Rudolf Felzmann – předseda poroty, František Laurin, Máša Caltová, Hana Šiková – tajemnice poroty. Ředitelka přehlídky: Alena Svobodová.

Hlavní cenu přehlídky za inscenaci získal soubor VRCHLICKÝ z Jaroměře za inscenaci Boxer. Porota inscenaci doporučuje k zařazení do přehlídky Jiráskův Hronov 2017.

Na návrh odborné poroty udělili pořadatelé následující cenu:
Josefu Horáčkovi Josef Horáček (DS Vrchlický Jaroměř) za inscenaci BOXER

Na návrh odborné poroty udělili pořadatelé následující doporučení:
Josefu Horáčkovi inscenaci Rike Reinigerové: BOXER, Josef Horáček z Divadelního souboru Vrchlický Jaroměř doporučit programové radě Jiráskova Hronova 2017

POSTUPOVÁ PŘEHLÍDKA AUDIMAFOR 2016

Přehlídka se konala ve dnech 1. – 3. 4. 2016 v Divadle Drak Hradec Králové. Počet představení 12 + nesoutěžní projekt, počet členů vystupujících souborů 110. Lektorský sbor: prof. Jan Císař (teatrolog a pedagog), Alena Zemančíková (autorka, dramaturgyně a režisérka Českého rozhlasu), Tomáš Žižka (scénograf, muzikant, performer – pedagog), Vladimír Hulec (divadelní publicista), Michal Zahálka (teatrolog a překladatel).

Lektorský sbor udělil cenu:
Josefu Horáčkovi za herectví v inscenaci BOXER

RECENZE

amaterskascena.cz 12. 4. 2017 – Rike Reinigerová: Boxer (DS Vrchlický Jaroměř)

Účinkující: Josef Horáček. Režie: Jarka Holasová a Kateřina Prášilová.
Inspiračním zdrojem byl příběh boxera Johanna Trollmanna, zvaného Ruckelie. Róm Trollmann se stal v šestadvaceti letech mistrem Německa v polotěžké váze. Roku 1944 byl pro svůj původ zavražděn v koncentračním táboře Wittenberg. Rike Reinigerová napsala výpověď Cikánský boxer, ze které čerpala pro scénář jaroměřské inscenace Kateřina Prášilová. Ta se, spolu s Jarkou Holasovou, podílela na režii.

Interpretem je Josef Horáček. Ztvárňuje příběh bývalého boxera Hanse, který prizmatem přátelství a obdivu sleduje osud slavného Rukeliho od dětství až do tragické smrti. Jeho vyprávění vyvěrá z pocitu osamění a provinění, protože byl po zápase, uspořádaném nacistickými veleteli tábora, donucen svého přítele zabít.

Josef Horáček s velkou vnitřní intenzitou postihuje bezvýchodnost svého postavení. Pocit smutku prosvětluje pouze vzpomínka na chvíle, kdy díky Ruckelimu, prožíval pocity štěstí ze vzájemné blízkosti. Horáček znamenitě hraje prostředí, které ho obklopuje. Vynalézavá je jeho práce s významem rekvizity (jablko). Nejlépe mu vycházejí pasáže, kde zoufalství pramení z pocitu bolesti a vzteku. V první části by si měl dát větší práci s členěním větného i významového celku. Inscenace se sice zabývá historií, ale otázky viny a trestu jsou nadčasové.