DÉLKA PŘEDSTAVENÍ
120 minut s přestávkou
Podle Josefa Kajetána Tyla, v úpravě Jaromíra Pleskota, pod režijním vedením Luboše Hynka, nastudoval Divadelní soubor Vrchlický v Jaroměři.
O INSCENACI
Nejznámějším dílem českého klasika Josefa Kajetána Tyla je romantická báchorka “Strakonický dudák aneb Hody divých žen”.
Vypráví o chudém vesnickém muzikantovi, který se v touze po bohatství a slávě vydá daleko do světa. Na cestu dostane neobvyklý dar – jeho matka, lesní víla Rosava, mu vdechne do dud čarovnou moc. A Švanda jde skutečně od úspěchu k úspěchu. Vydělává spoustu peněz a všude ho znají, na druhé straně se vzdaluje rodné vesnici i své milé Dorotce. Místo radám dobrých přátel raději naslouchá pochlebovačům v čele s protřelým světoběžníkem Vocílkou. Teprve prudký pád mu otevírá oči…
O AUTOROVI
Josef Kajetán Tyl (4. února 1808 Kutná Hora[1] – 11. července 1856 Plzeň[2]) byl český dramatik, režisér, herec, překladatel, divadelní kritik, spisovatel a novinář.
V roce 1835 dal dohromady ochotnickou společnost, která hrála české hry ve Stavovském divadle. Roku 1846 odešel do Stavovského divadla, kde působil jako dramatik. Ředitelem Hofmanem byl pověřen řízením českých představení (do roku 1851). V této době se dostal na vrchol kariéry, byly vydány všechny jeho spisy, obdržel cenu Matice české a zlatý prsten za literaturu, byl nazýván miláčkem českého národa.
O REŽISÉROVI
Národní romantická báchorka se zpěvy je druhým režijním počinem člena souboru Vrchlický Luboše Hynka.