Jiří Chalupa – Karel Hoffmann

PRINCOVÉ JSOU NA DRAKA

D S
V R C H L I C K Ý
J A R O M Ě Ř

 
 
 
 

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ
65 minut, bez přestávky

Podle předlohy Jiřího Chalupy a Karla Hoffmanna v režii Bohuslava Krupky a Moniky Brychové nastudoval Divadelní soubor Vrchlický Jaroměř.

O INSCENACI

Hudební pohádka se slavnými písničkami Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka, která byla poprvé uvedena v Československé televizi v roce 1980.

V jednom malém království zahání smutek děláním, přesto státní kasa strádá. Aby také ne, když na místo rádce našli hlupáka, který se tváří nadutě, i když leze na kutě. Jsou tady zlé časy, a zdejší princezna by se asi měla začít bát. Nebo se pořádně naučit na kytaru. Uši drásajícím drnkáním přivábí do chudé země největší pohromu, jaká může pohádkové království potkat. Soptícího draka s nepočítaně hlavami a praktickou kuchařkou Smažené princezny na sto způsobů.

Statistika nuda je, má však cenné údaje o princi spasiteli, který je ve skutečnosti narkoleptický jedlík, i o lidové rebélii v podhradí, kterou organizuje stará Kubíčková. A k tomu se v komnatách běhoun jak hrom natáh, a na něm akrobati začali kejklovati. Jestli v tom nebude láska? Tak to vám už neprozradíme…

Pohádka je vhodná pro všechny děti, které věří, že existují draci a manuálně pracující princezny. Štastný konec je započítán v ceně vstupenky.

O REŽISÉRECH

Pro Moniku Brychovou a Bohuslava Krupku je pohádka jejich režijní prvotinou. Zúročili v ní své letité zkušenosti s divadlem, ať už v oblasti produkce, inspice či managementu. A nezapomínejme ani na herecké zkušenosti. Oba v současnosti působí na Městském kulturním středisku v Jaroměři.

 

PREMIÉRA
17. a 18. listopadu 2018

OSOBY A OBSAZENÍ

Milan
Hrycík
král
Ivana
Frnková
princezna Lenka
Luboš
Hynek
pan rádce
Ludmila
Rindová
dvorní dáma Altekvida
Alena
Hynková
matka Kubíčková
Matěj
Petiška
Martin Kubíček - mladší syn
Tomáš
Malý
pan Jiří Hlaváček - vyslanec draka šestnáctihlavce
Václav
Lhoták
Honza Kubíček - starší syn
Josef
Horáček
ceremoniář Mireček
Jiří
Brych
princ Bachacha
Martina
Hejzlarová
dvorní dáma
Ivana
Innertová
dvorní dáma
Jan
Suchánek
královský dvůr
Lukáš
Ulrych
královský dvůr
Alena
Malá
balet
Jan
Vaněk
balet
Kristýna
Rindová
balet
Šimon
Rind
balet
Markéta
Frnková
doprovod Hlaváčka
Radka
Frnková
doprovod Hlaváčka
Sabina
Kočí
doprovod Hlaváčka
Ludmila
Říčařová
doprovod Hlaváčka
Matěj
Záhora
sborový zpěv

FOTO
autor: Václav Mlejnek

VIDEO
autor: Václav Mlejnek

PLÁNOVANÁ PŘEDSTAVENÍ

 derniéra proběhla 05.06.2019 

ODEHRANÁ PŘEDSTAVENÍ

05.06.2019 Městské divadlo Jaroměř
Derniéra.
14.01.2019 Městské divadlo Jaroměř
představení pro školy
14.01.2019 Městské divadlo Jaroměř
představení pro školy
18.11.2018 Městské divadlo Jaroměř
2. premiéra
17.11.2018 Městské divadlo Jaroměř
1. premiéra

OCENĚNÍ

NÁRODNÍ PŘEHLÍDKY DIVADLA JEDNOHO HERCE KAZNĚJOV 2017
Memoriál Slávky Trčkové

Přehlídka se konala ve dnech 8. – 9. 4. 2017 v Divadle ŠUTR Kaznějov. Počet představení: 6, počet členů hrajících souborů: 6, lektorský sbor: Odborná porota: Rudolf Felzmann – předseda poroty, František Laurin, Máša Caltová, Hana Šiková – tajemnice poroty. Ředitelka přehlídky: Alena Svobodová.

Hlavní cenu přehlídky za inscenaci získal soubor VRCHLICKÝ z Jaroměře za inscenaci Boxer. Porota inscenaci doporučuje k zařazení do přehlídky Jiráskův Hronov 2017.

Na návrh odborné poroty udělili pořadatelé následující cenu:
Josefu Horáčkovi Josef Horáček (DS Vrchlický Jaroměř) za inscenaci BOXER

Na návrh odborné poroty udělili pořadatelé následující doporučení:
Josefu Horáčkovi inscenaci Rike Reinigerové: BOXER, Josef Horáček z Divadelního souboru Vrchlický Jaroměř doporučit programové radě Jiráskova Hronova 2017

POSTUPOVÁ PŘEHLÍDKA AUDIMAFOR 2016

Přehlídka se konala ve dnech 1. – 3. 4. 2016 v Divadle Drak Hradec Králové. Počet představení 12 + nesoutěžní projekt, počet členů vystupujících souborů 110. Lektorský sbor: prof. Jan Císař (teatrolog a pedagog), Alena Zemančíková (autorka, dramaturgyně a režisérka Českého rozhlasu), Tomáš Žižka (scénograf, muzikant, performer – pedagog), Vladimír Hulec (divadelní publicista), Michal Zahálka (teatrolog a překladatel).

Lektorský sbor udělil cenu:
Josefu Horáčkovi za herectví v inscenaci BOXER

RECENZE

amaterskascena.cz 12. 4. 2017 – Rike Reinigerová: Boxer (DS Vrchlický Jaroměř)

Účinkující: Josef Horáček. Režie: Jarka Holasová a Kateřina Prášilová.
Inspiračním zdrojem byl příběh boxera Johanna Trollmanna, zvaného Ruckelie. Róm Trollmann se stal v šestadvaceti letech mistrem Německa v polotěžké váze. Roku 1944 byl pro svůj původ zavražděn v koncentračním táboře Wittenberg. Rike Reinigerová napsala výpověď Cikánský boxer, ze které čerpala pro scénář jaroměřské inscenace Kateřina Prášilová. Ta se, spolu s Jarkou Holasovou, podílela na režii.

Interpretem je Josef Horáček. Ztvárňuje příběh bývalého boxera Hanse, který prizmatem přátelství a obdivu sleduje osud slavného Rukeliho od dětství až do tragické smrti. Jeho vyprávění vyvěrá z pocitu osamění a provinění, protože byl po zápase, uspořádaném nacistickými veleteli tábora, donucen svého přítele zabít.

Josef Horáček s velkou vnitřní intenzitou postihuje bezvýchodnost svého postavení. Pocit smutku prosvětluje pouze vzpomínka na chvíle, kdy díky Ruckelimu, prožíval pocity štěstí ze vzájemné blízkosti. Horáček znamenitě hraje prostředí, které ho obklopuje. Vynalézavá je jeho práce s významem rekvizity (jablko). Nejlépe mu vycházejí pasáže, kde zoufalství pramení z pocitu bolesti a vzteku. V první části by si měl dát větší práci s členěním větného i významového celku. Inscenace se sice zabývá historií, ale otázky viny a trestu jsou nadčasové.