Karel Čapek

MATKA

  
 
D S
V R C H L I C K Ý
J A R O M Ě Ř
 
režie

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ
120 minut s přestávkou

Podle Karla Čapka, v režii Stanislavy Glembek, nastudoval Divadelní soubor Vrchlický v Jaroměři. facebook

 

O INSCENACI

Matka je klasická hra Karla Čapka. Byla prvním poválečným ochotnickým divadelním představením, které se hrálo v Jaroměři 29. a 30. září 1945 v provedení spolku Vrchlický.

Postava matky představuje vdovu, které ve vypjatých osudových situacích postupně umírají synové. Každý z nich má svůj důvod, proč položit život. Ze strachu, že by mohla přijít o posledního, nejmladšího, podnikne veškeré kroky k jeho ochraně…

O REŽISÉRCE

Výrazná protagonistka tragických i komických rolí, členka DS Vrchlický Stanislava Glembek, získala režijní zkušenosti již v minulosti. Po klasické pohádce Bětuška a Kleofášek, a po komedii Patrika Haudecoeura Mátový nebo citron z roku 2013, se nyní vrací s o poznání vážnější látkou. K Čapkově Matce říká: „Tato hra, podle mě, není jen o tom, že matce postupně všichni umiraji, ale proč umírají. Za něco většího, za svoje přesvědčení, že je to správné. Ale tato hra je hlavně o tom, že se lidstvo nepoučilo a nepoučí, že se to děje pořád dokola celá staletí.“

 

PREMIÉRA
22. a 23. dubna 2022
 
 

FOTO
autor plakátu: Tomáš Malý, skupinové foto: Václav Mlejnek

foto foto

  

VIDEO
autor: Václav Mlejnek

 

 

PLÁNOVANÁ PŘEDSTAVENÍ

 plánovaná představení nenalezena

ODEHRANÁ PŘEDSTAVENÍ

19.02.2023 Divadlo J. K. Tyla Červený Kostelec
26. ročník postupové přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla
23.04.2022 Městské divadlo Jaroměř
2. premiéra
22.04.2022 Městské divadlo Jaroměř
1. premiéra
 
 

OHLASY

MF DNES 21.4.2022 – Čapkova Matka je aktuální i dnes, premiéru má v Jaroměři

(Petr Mareček) Po Gogolově Ženitbě, Roku na vsi od bratří Mrštíků a Moliérově Lakomci, které v Jaroměři režíroval profesionální herec Jan Sklenář, zůstává tamní soubor Vrchlický u klasického repertoáru, tentokrát u Karla Čapka. Protiválečné drama Matka si pro svou režii vybrala dávno před ruskou agresí oceňovaná herečka Stanislava Glembek. Premiéry v jaroměřském Městském divadle jsou dvě, v pátek a v sobotu v 19 hodin.

Poprvé se drama hrálo v únoru 1938 v pražském Národním divadle. „Matka je posledním z jeho děl, v němž otevřeně varuje před německým fašismem a reálnou hrozbou války. Ve hře se setkávají dva rozdílné pohledy na svět – ženský a mužský. Muži jsou ochotni za svou ideu, slávu a uznání položit život a stát se hrdinou. Ženy chtějí chránit svou rodinu. Každá postava je hrdinou, každá v něco věří, za něco bojuje a stojí si za svým rozhodnutím. Otázka ale je, jakou to má cenu. Myslím, že každý divák se ve hře najde, protože je aktuální v kterékoliv době,“ říká režisérka.

V titulní úloze se představí Alena Mengerová a v dalších rolích Milan Hrycík, Tomáš Malý, Martin Žatečka, Václav Lhoták, Jan Pavlista, Matěj Petiška či Ladislav Kriegler. Autorkou kostýmů je na festivalech mnohokrát oceněná Ivana Innertová.
Foto: Václav Mlejnek