RIKE REINIGEROVÁ

BOXER

DS
VRCHLICKÝ
JAROMĚŘ

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ
55 minut, bez přestávky

Podle předlohy Rike Reinigerové Cikánský boxer v překladu Lucie Ceralové dramaturgicky upravila Kateřina Prášilová. Režie Jarka Holasová a Kateřina Prášilová.

Nastudoval Josef Horáček na domovské scéně Divadelního souboru Vrchlický Jaroměř. 

O INSCENACI

V roli bývalého boxera Hanse vypráví jediný interpret inscenace, Josef Horáček, o Rómu Johannu Trollmannovi, zvaném Ruckelie, který se stal v meziválečných letech ve svých šestadvaceti mistrem Německa v polotěžké váze.

Roku 1944 byl Trollmann pro svůj původ zavražděn v koncentračním táboře Wittenberg. Rike Reinigerová napsala výpověď Cikánský boxer, ze které čerpala pro scénář jaroměřské inscenace Kateřina Prášilová. Ta se, spolu s Jarkou Holasovou, podílela na režii.

Josef Horáček jako Hans prizmatem přátelství a obdivu sleduje osud slavného Rukeliho od dětství až do tragické smrti. Jeho vyprávění vyvěrá z pocitu osamění a provinění, protože byl po zápase, uspořádaném nacistickými veleteli tábora, donucen svého přítele zabít.

Inscenace se zabývá historií, ale otázky viny a trestu jsou nadčasové.

 

PREMIÉRA
jaro 2016

INSCENAČNÍ TÝM

OSOBY A OBSAZENÍ

Josef
Horáček
bývalý boxer Hans

FOTO
autor: Václav Mlejnek

VIDEO
autor: Václav Mlejnek

PLÁNOVANÁ PŘEDSTAVENÍ

 derniéra proběhla 01.09.2019 

ODEHRANÁ PŘEDSTAVENÍ

16.02.2019 Městská knihovna Jaroměř
Derniéra.
16.02.2018 Městská knihovna Jaroměř
12.10.2017 Městská knihovna Jaroměř
16.09.2017 Městská knihovna Jaroměř
28.05.2017 Městská knihovna Jaroměř
15.05.2017 Městská knihovna Jaroměř
Uzavřené představení s natáčením inscenace
09.04.2017 Divadlo ŠUTR Kaznějov
Národní přehlídka divadel jednoho herce - plakát
10.09.2016 Bývalá vojenská nemocnice  Josefov
Špitál art
22.06.2016 Villa Mysteria II Hradec Králové
Open air
02.04.2016 Divadlo Drak Hradec Králové
Postupová přehlídka Audimafor 2016
01.01.2016  Jaroměř
Premiéra

OCENĚNÍ

NÁRODNÍ PŘEHLÍDKY DIVADLA JEDNOHO HERCE KAZNĚJOV 2017
Memoriál Slávky Trčkové

Přehlídka se konala ve dnech 8. – 9. 4. 2017 v Divadle ŠUTR Kaznějov. Počet představení: 6, počet členů hrajících souborů: 6, lektorský sbor: Odborná porota: Rudolf Felzmann – předseda poroty, František Laurin, Máša Caltová, Hana Šiková – tajemnice poroty. Ředitelka přehlídky: Alena Svobodová.

Hlavní cenu přehlídky za inscenaci získal soubor VRCHLICKÝ z Jaroměře za inscenaci Boxer. Porota inscenaci doporučuje k zařazení do přehlídky Jiráskův Hronov 2017.

Na návrh odborné poroty udělili pořadatelé následující cenu:
Josefu Horáčkovi Josef Horáček (DS Vrchlický Jaroměř) za inscenaci BOXER

Na návrh odborné poroty udělili pořadatelé následující doporučení:
Josefu Horáčkovi inscenaci Rike Reinigerové: BOXER, Josef Horáček z Divadelního souboru Vrchlický Jaroměř doporučit programové radě Jiráskova Hronova 2017

POSTUPOVÁ PŘEHLÍDKA AUDIMAFOR 2016

Přehlídka se konala ve dnech 1. – 3. 4. 2016 v Divadle Drak Hradec Králové. Počet představení 12 + nesoutěžní projekt, počet členů vystupujících souborů 110. Lektorský sbor: prof. Jan Císař (teatrolog a pedagog), Alena Zemančíková (autorka, dramaturgyně a režisérka Českého rozhlasu), Tomáš Žižka (scénograf, muzikant, performer – pedagog), Vladimír Hulec (divadelní publicista), Michal Zahálka (teatrolog a překladatel).

Lektorský sbor udělil cenu:
Josefu Horáčkovi za herectví v inscenaci BOXER

RECENZE

amaterskascena.cz 12. 4. 2017 – Rike Reinigerová: Boxer (DS Vrchlický Jaroměř)

Účinkující: Josef Horáček. Režie: Jarka Holasová a Kateřina Prášilová.
Inspiračním zdrojem byl příběh boxera Johanna Trollmanna, zvaného Ruckelie. Róm Trollmann se stal v šestadvaceti letech mistrem Německa v polotěžké váze. Roku 1944 byl pro svůj původ zavražděn v koncentračním táboře Wittenberg. Rike Reinigerová napsala výpověď Cikánský boxer, ze které čerpala pro scénář jaroměřské inscenace Kateřina Prášilová. Ta se, spolu s Jarkou Holasovou, podílela na režii.

Interpretem je Josef Horáček. Ztvárňuje příběh bývalého boxera Hanse, který prizmatem přátelství a obdivu sleduje osud slavného Rukeliho od dětství až do tragické smrti. Jeho vyprávění vyvěrá z pocitu osamění a provinění, protože byl po zápase, uspořádaném nacistickými veleteli tábora, donucen svého přítele zabít.

Josef Horáček s velkou vnitřní intenzitou postihuje bezvýchodnost svého postavení. Pocit smutku prosvětluje pouze vzpomínka na chvíle, kdy díky Ruckelimu, prožíval pocity štěstí ze vzájemné blízkosti. Horáček znamenitě hraje prostředí, které ho obklopuje. Vynalézavá je jeho práce s významem rekvizity (jablko). Nejlépe mu vycházejí pasáže, kde zoufalství pramení z pocitu bolesti a vzteku. V první části by si měl dát větší práci s členěním větného i významového celku. Inscenace se sice zabývá historií, ale otázky viny a trestu jsou nadčasové.